07 marca 2013

We love sun and... new shoes!

Słońce, które przez ostatnie 3 dni tak intensywnie świeciło na niebie, dało mi sporego powera do życia :) Aż chce się wstać z łóżka, kiedy za oknem takie widoki. Naprawdę miałam już dość tej szarówy.
Poza tym brakowało mi takich przyjemnych, ciepłych spacerów. Wczoraj Kruszyna nawet swój deserek zjadła na świeżym powietrzu, a co!
Dziś mimo, że słońca za oknem brak, na spacer też wyruszymy :)

A to prezent, jaki Kruszyna dostała ostatnio od swoich Dziadków :) Bardzo mi się podobają. Są łatwe w zakładaniu, mają rzepy, świetnie trzymają się na stópkach. Małej chyba też się spodobały, bo ilekroć ma je założone, stale przy nich majstruje :)
 
W sklepach obuwniczych jest dość duży wybór bucików dla najmłodszych dzieci.
Nasza Kruszyna jeszcze nie chodzi, ale wybierając pierwsze obuwie dobrze jest zapoznać się z kilkoma zasadami doboru bucików (*tekst oraz obrazki pochodzą ze strony www.ips.krakow.pl):
 • Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów, a nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać jego paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.
 • Twoje dziecko zaczyna już stawać i przygotowuje się do chodzenia. Pierwsze buty, które mu założysz mogą zdecydować o prawidłowym rozwoju stóp. Kupując te pierwsze buty szukaj buta:
  • z cholewką sięgającą nieco ponad kostkę (ale nie za wysoko), z usztywnioną piętą, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy (w stosunku do osi goleni);
    
  • z szerokim i wysokim czubkiem, w którym będzie miejsce na prawidłowe ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi;
    
  • z zapięciem (sznurowanie, rzepy) sięgającym daleko w kierunku czubka, aby można but łatwo włożyć, a następnie dobrze dopasować do stopy;
    
  • bardzo elastycznego ze sprężystą podeszwą, zginającą się na linii zginania palców,  z  zabezpieczeniem  przeciwpoślizgowym.
    
 • Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy ona jest potrzebna Twojemu dziecku może zdecydować tylko ortopeda. Wszystkie małe dzieci (do 3 roku życia) mają pozornie „płaskie stopy”, ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, a znika wraz z rozwojem stopy. Jeśli jednak nie zniknie – wizyta u ortopedy jest konieczna.
 • Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko  rośnie, rośnie także stopa – przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Mierz co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, że nie nosi ono za krótkich butów.
 • Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z „patyczkiem”). Włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie sprawdź czy mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany but powinien być dłuższy od stopy o 6 – 10 mm w zależności od kształtu czubka i układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost długości stopy.
   
 • Dziecku, które już sprawnie chodzi możesz kupować nie tylko trzewiki, ale też półbuty, czy sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę) zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
 • Twoja dorastająca córka zaczyna marzyć o „dorosłych” butach – chętnie na wyższym obcasie. Nie możesz jej jednak (do 15 roku życia) kupować butów na obcasie wyższym niż 3,5 cm i wąskim. Noszenie we wczesnej młodości butów na takim obcasie wpływa niekorzystnie na ustawienie kręgosłupa.
 • Staraj się zwracać uwagę na materiały z jakich wykonano but. Ważne jest aby pochłaniały one pot, wydzielony przez stopę, bo nagromadzenie wilgoci sprzyja rozwojowi chorób skóry (np. grzybic). Najlepsze będą dla Twojego dziecka buty ze skóry i przewiewnej tkaniny.
 • Przywiązuj dużą wagę do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu, przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.
 • Nie zakładaj dziecku butów „po” innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz „przekazać” mu deformację stóp i złe nawyki chodzenia.
 Naprawdę warto zainwestować w dobre buty. To inwestycja także w zdrowie i prawidłowy rozwój naszego malucha. 
Aby łatwiej było rodzicom wybrać odpowiednie obuwie, warto zwrócić uwagę na znak "Zdrowa stopa", który daje nam gwarancję, że buty nim oznaczone, zabezpieczają prawidłowy rozwój stóp naszych Maluchów :)

TU znajdziecie listę producentów obuwia ze znakiem "Zdrowa stopa".


5 komentarzy:

 1. Urocze buciki. Wszystkie te akcesoria dla dziewczynek są przepiękne, te dla chłopców przy nich wypadaja tak szaro.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się - słońca brakowało bardzo!! Właściwie jestem na tym samym etapie..na wiosnę szukam bucików dla córki żeby na spacerki w samych skarpetkach nie jeździła:)Muszę się chyba pośpieszyć:):)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na rozdanie gdzie możesz wygrac smoczek NUK http://madziakowo.blogspot.com/search?q=rozdanie

  OdpowiedzUsuń
 4. dla chłopaków też można znaleźć fajne kolorki ale fakt ze dla dziewczynek jakoś większy wybór zawsze- tak mi się wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, dobry pomocny post, ponieważ właśnie jesteśmy na etapie pierwszych bucików;)Pozdrawiam
  http://dzidziastyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń