04 lipca 2013

Na problemy... poczytaj mi Mamo!

Dzieci - te małe i te duże - często zmagają się z różnymi problemami, z chorobą, przeżywają niepokój, silny strach, złość, frustrację. Czasem boją się ciemności, czasem obcych, czasem przedszkola czy nowej niani.
 Jak im pomóc? 
Czytając bajki! :)

www.maluchy.pl

Bajkoterapia. Zapewne wiele mam o niej słyszało, część jednak nie. 
Bajkoterapia to zwyczajnie terapia za pomocą bajek. Bajka uczy, rozwija i kształtuje młodego czytelnika, dlatego tak ważne jest, by czytać dziecku jak najwięcej.
Dzieci bardzo często utożsamiają się z bohaterami bajek, które czytają i oglądają. Naśladują ich zachowanie, chcą się podobnie ubierać, mówić, wyglądać. W bajce dzieci często szukają też tego, czego nie mogą znaleźć w realnym życiu - uznania, wsparcia, pocieszenia, ukojenia.
Warto bajki wykorzystać właśnie do radzenia sobie z problemami dziecka. Bajki terapeutyczne są przeznaczone głównie dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat i mogą pomóc dziecku ukoić strach, wyciszyć się; nauczyć, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Bajkoterapię można także zastosować profilaktycznie, by przygotować dziecko na jakąś trudną sytuację i oswoić je z nią, np. pójście do przedszkola.

Są 3 rodzaje bajek terapeutycznych (opisy w wielkim skrócie):
- bajki psychoedukacyjne, których bohaterowie przeżywają taki sam problem, z jakim zmaga się dziecko. Dzięki nim dziecko poznaje świat emocji i uczy się, jak radzić sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach.
- bajki relaksacyjne (z wykorzystaniem wizualizacji) stosowane są w celu odprężenia dziecka, wyciszenia, uspokojenia . Bardzo przydatne kiedy dziecko ma trudności z zasypianiem, jest nadmiernie pobudzone czy kiedy towarzyszą mu negatywne emocje.    
- bajki psychoterapeutyczne łączą w sobie cechy baśni i bajki psychoedukacyjnej. Mają bardziej rozbudowaną fabułę i skoncentrowane są przede wszystkim na kompensacji potrzeb, dawaniu wsparcia - zrozumienie, akceptacja i pozytywne emocje. Ma również za cel przekazanie dziecku wiedzy o tym, co wywołuje u niego lęk i jak sobie z tym radzić.

Bajki terapeutyczne nie są bajkami z morałem. Bajki te mają pomagać dziecku w trudnych sytuacjach - poznawać je, nauczyć sobie z nimi radzić i przezwyciężać. To także wielka wyprawa w bezpieczny świat, gdzie dziecko rozumie emocje i uczucia swoje oraz innych - nazywa je, uczy się ich, nie boi się ich wyrażania i potrafi szanować.

Bajek terapeutycznych jest mnóstwo. Możemy wybrać te, które są dostępne w różnych źródłach pisanych i elektronicznych, ale także samemu bajkę napisać i dostosować ją tylko do swojego dziecka. 

Ja osobiście uwielbiam książki Doris Brett "Bajki, które leczą" cz.I i II, oraz Marii Molickiej. Serdecznie je polecam!

Zachęcam także do odwiedzenia serwisu ABCbaby.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o zastosowaniu bajek.
TU znajdziecie pokaźny zbiór opracowań, do których warto sięgnąć, chcąc poczytać swojemu maluchowi w różnych sytuacjach.
Jaki problem, taka bajka, czyli TU znajdziecie bajki dostosowane do poszczególnych trudnych sytuacji, z którymi ma bądź już zmaga się Twój Maluch :)


*Tekst posta napisany z wykorzystaniem własnej pracy mgr oraz w oparciu o książkę M. Molickiej "Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii"

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny wpis! słyszałam o bajkach, które leczą ale jeszcze nie miałam przyjemności ich czytac...

    OdpowiedzUsuń